Kancelaria
Kancelaria parafialna podczas wakacji w dni powszednie jest czynna po Mszy Świętej wieczornej. Pilne sprawy można załatwić także o innej porze, po wcześniejszym umówieniu się poprzez kontakt telefoniczny: (16) 621 45 13.
Od września powrócimy do wcześniejszych godzin dyżurowania, będzie można spotkać się z kapłanem od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem niedziel, uroczystości i pierwszych piątków miesiąca) w godzinach od 16.30 do 17.15. We wtorki i w soboty dodatkowo w godz. od 8.00 do 9.00.
Wszystkie zaświadczenia (dotyczące zgody na chrzest, bierzmowanie, pogrzeb poza parafią, małżeństwa w innym kościele, świadectwo moralności dotyczące bycia chrzestnym, świadkiem itd.) zainteresowani odbierają osobiście w kancelarii parafialnej (w godzinach urzędowania).
Intencje Mszy Świętych przyjmowane są również w zakrystii przed i po każdej Mszy Świętej.
[su_accordion][su_spoiler style=”fancy” title=”Sakrament chrztu”]
Sakramentu chrztu udzielamy zasadniczo w niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Dziecko do sakramentu chrztu w kancelarii parafialnej zgłaszają rodzice.
Dokumenty i informacje potrzebne do zgłoszenia dziecka do sakramentu chrztu
- Odpis skrócony aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego z miejsca urodzenia- oryginał.
- Na chrzestnych powinno wybrać się praktykujących katolików, będą to bowiem ludzie zaufania dziecka i całej rodziny. Mają oni w razie potrzeby wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i moralności chrześcijańskiej.
- Ojcem i matką chrzestną może zostać:
o każdy(a) kto jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania,
o przyjął trzy sakramenty: chrzest, bierzmowanie, Eucharystię i ukończył 16 lat,
o osoba należąca do Kościoła Rzymskokatolickiego prowadząca życie zgodne z wiarą i z wymaganiami Kościoła Rzymskokatolickiego (chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego). - Ojciec lub matka chrzestna, jeśli są z poza naszej parafii, przedstawiają zaświadczenie ze swojej parafii (do której należą, na terenie której mieszkają) stwierdzające, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami i mogą być dopuszczeni do godności ojca – matki chrzestnej.
- Rodzice dziecka i chrzestni w czasie Mszy św. chrzcielnej winni przystąpić do Komunii Świętej, dlatego też wcześniej winni odbyć Spowiedź Świętą.
- Nauka przed chrztem – katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się podczas spotkania poprzedzającego chrzest dziecka.
W sytuacjach wątpliwych i trudnych prosić o rozmowę z księdzem. - Aby ochrzcić dziecko w innej parafii wymagana jest zgoda księdza Proboszcza.
- Rzeczy potrzebne do Sakramentu chrztu:
o świeca chrzcielna
o biała szata
[/su_spoiler][su_spoiler style=”fancy” title=”Sakrament małżeństwa”]
Termin zawarcia sakramentu małżeństwa ustala się indywidualnie w Kancelarii parafialnej.
Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa Konkordatowego
- Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości np. paszport.
- Świadectwo chrztu do zawarcia sakramentu małżeństwa (ważne sześć miesięcy od daty wystawienia).Świadectwa chrztu nie potrzebują osoby ochrzczone i bierzmowane w naszej parafii.
- Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).Osoby, które nie ukończyły nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej) uczestniczą w katechumenacie przedmałżeńskim (cztery spotkania).Terminy spotkań są ustalane w kancelarii parafialnej.
- Zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej wg zasad obowiązujących w Archidiecezji Przemyskiej..
- Zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych w Poradni Małżeńskiej Duszpasterstwa Rodzin
- Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. Ważne trzy miesiące od daty wystawienia.W przypadku kiedy został wcześniej zawarty związek cywilny Opis skrócony aktu zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego.
- Osoby: wdowa, wdowiec, rozwiedziona lub żyjących w związku cywilnym, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa przed rozpoczęciem gromadzenia dokumentów odbywają rozmowę z księdzem. Wdowiec lub wdowa powinni posiadać: akt zgonu współmałżonka z Urzędu Stanu Cywilnego, akt zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego i świadectwo zawarcia ślubu kościelnego z parafii. Rozwiedzeni – wyrok sądu rozwiązujący ślub cywilny.
- Przed spisaniem protokołu przedślubnego należy odbyć rozmowę z księdzem i ustalić termin spisania protokołu (telefonicznie lub osobiście). Protokół spisujemy po zgromadzeniu wszystkich dokumentów trzy miesiące przed datą ślubu. W sytuacjach wątpliwych rozmawiamy z księdzem.
- Świadkowie w dniu zawierania sakramentu małżeństwa przychodzą 15 minut przed rozpoczęciem obrzędu Sakramentu Małżeństwa (przed Mszą Świętą) do zakrystii kościoła, z dokumentem tożsamości: dowodem osobistym lub paszportem.
[/su_spoiler][su_spoiler style=”fancy” title=”Zgłoszenia pogrzebu”]
W sprawie pogrzebów prosimy o kontakt z kancelarią parafialną lub – gdy kancelaria jest nieczynna – z duszpasterzami Parafii.
Do kancelarii należy przynieść kartę zgonu.
Formalności związane z przygotowaniem grobu należy załatwiać z administracją cmentarza, na którym zmarły ma zostać pogrzebany.
Jeśli zmarły nie należał do naszej Parafii, a ma zostać pochowany na naszym cmentarzu, należy skontaktować się najpierw z proboszczem Parafii, do której należał zmarły.
[/su_spoiler][/su_accordion]