W I niedzielę adwentu, na zakończenie każdej Mszy św. święciliśmy opłatki, którymi będziemy dzielić się na początku wieczerzy wigilijnej. Łamanie się opłatkiem w Wigilię Narodzenia Pańskiego jest pięknym i wymownym zwyczajem religijnym. Co roku na początku wieczerzy wigilijnej łamiemy biały chleb – opłatek i składamy sobie życzenia. Dobre słowa wymieniane między członkami rodziny i przyjaciółmi wyjaśniają sens gestu łamania chleba. Mówią one, że pragniemy być dla siebie dobrzy jak chleb, żyć w zgodzie i w jedności, ponieważ wspólnie spożywamy chleb, który powstał z wielu ziaren pszenicy.
Historia opłatka sięga początków chrześcijaństwa. W Dziejach Apostolskich wspomina o nim św. Łukasz. Zwyczaj ten nazywano eulogiami. Chlebem, który najpierw święcił kapłan, dzielono się podczas mszy świętej. Pozostałe kawałki przesyłano chorym i członkom rodziny, którzy nie mogli wziąć udziału w nabożeństwie. Obrzęd był symbolem komunii duchowej członków wspólnoty.
W Polsce zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak nie jest to obyczaj wyłącznie Polski. Znany jest również na Słowacji, Litwie, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech.
W średniowieczu opłatek wypiekać mogły tylko osoby konsekrowane. Dopiero w XVI wieku zezwolono na to osobom świeckim. W tym właśnie okresie pojawiły się także opłatki niepoświęcone, które sprzedawano na targach. To niestety sprawiło, że utracił on swój sakralny charakter, bowiem smarowano go np. miodem i dawano dzieciom.
Dziś opłatek można kupić w zasadzie wszędzie. Znajdziemy go już nie tylko w kościele, czy sklepie z dewocjonaliami, ale również niemal w każdym supermarkecie. Aby nadać opłatkom sakralną rangę powinniśmy na stole wigilijnym kłaść te, który zostały pobłogosławione specjalnym obrzędem w świątyni.
Poświęcone opłatki można odebrać w zakrystii. Zachęcamy, aby zgłaszać się po nie w miarę możliwości raczej przed Mszą Świętą, aby uniknąć zbyt dużego natłoku osób. Dodatkowo przez dwie następne niedziele będziemy rozprowadzać opłatki także przy drzwiach kościoła oraz w kancelarii parafialnej. Składane z tej okazji ofiary przeznaczymy na ogrzewanie kościoła.