Szczegółowy program

Środa, 20 sierpnia 2025 r.  

Wyjazd autokaru o godz. 4.00 z Jarosławia. Przejazd w okolice Góry Grabarki. To zapełnione krzyżami wotywnymi wzgórze jest najważniejszym w Polsce miejscem kultu prawosławia. Oprócz cerkwii Przemienienia Pańskiego, którą będziemy mogli zobaczyć tylko z zewnątrz ze względu na uroczystości, które dzień wcześniej zgromadzą tysiące pielgrzymów, znajdują się tu jeszcze inne obiekty klasztorne, a w nich m. in cudowna Ikona Matki Bożej Iwierskiej. Przejazd do Białegostoku. Nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. Michała Sopoćki. Msza Święta. Czas wolny. Przejazd do Augustowa, skąd popłyniemy w rejs „Szlakiem Papieskim”. Statek wypływa z portu Żeglugi Augustowskiej, płynie rzeką Nettą mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpływa na jezioro Necko.  Z jeziora statek wpływa na Rzeczkę Klonownicę, skąd przedostaje się na Jezioro Białe (tak nazwane z powodu niezliczonej ilości białego ptactwa wodnego osiadłego na brzegach). Jezioro Białe łączy się z jeziorem Studzienicznym śluzą Przewięź. Następnie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie. Zobaczymy tam zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę Najświętszej Marii Panny. Sanktuarium w 1999 roku odwiedził św. Jan Paweł II płynąc statkiem opisaną trasą. To wydarzenie wiernie upamiętnia pomnik Papieża.  Po zwiedzaniu powrót statkiem do Augustowa, a następnie przejazd do Sumowa. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Czwartek, 21 sierpnia 2025 r.

Śniadanie, przejazd w kierunku granicy polsko – litewskiej, następnie dalsza droga w kierunku Kowna. Spotkanie z przewodnikiem. Spacer po starówce z wieloma zabytkami: zamek, kościół pw. św. Jerzego, plac ratuszowy i ratusz „Biały łabędź” (zewnątrz), pomnik Maironisa, dom, gdzie mieszkał Adam Mickiewicz (zewnątrz), dom Perkunasa (zewnątrz), kościół Witolda, katedra. Zobaczymy także pozostałości baszt i odbudowane fragmenty warowni z perspektywą na rzekę Niemen i Wilię.

Przejazd do Wilna. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej – Msza Święta. Zobaczymy Cerkiew Świętej Trójcy wraz z klasztorem bazylianów – budowle te zostały wzniesione w podzięce nad zwycięstwem Polski nad Moskwą (zewnątrz). Następnie zwiedzimy Uniwersytet Wileński z dziedzińcami i kościołem świętych Janów w ramach wycieczki „Życie studenckie w XIX w. Adam Mickiewicz”. Popołudniu zobaczymy pałac prezydencki (zewnątrz), dzielnicę żydowską oraz plac ratuszowy i niezwykle urocze boczne uliczki starówki. Nawiedzimy katedrę św. Stanisława -kościół wzniesiony z fundacji Władysława Jagiełły z jedenastoma kaplicami, z których największa to kaplica św. Kazimierza (patrona Litwy) z jego relikwiami; spoczywają tam również szczątki króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra z dynastii Jagiellonów. Przejazd do Domu Kultury Polskiej, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Piątek, 22 sierpnia 2025 r.

Śniadanie, Przejazd na Mszę Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się słynny obraz, namalowany według wskazówek św. Faustyny. Nawiedzenie kościoła Świętego Ducha. Przejście na tzw. zakątek gotycki: kościół św. Anny i Ojców Bernardynów (zewnątrz). Zobaczymy także kościół św. Michała, w którym proboszczem był ks. Sopoćko (zewnątrz). Przejazd na Antokol: zwiedzenie kościoła świętych Piotra i Pawła. Odwiedzimy domek św. Faustyny – klasztor, gdzie Pan Jezus podyktował jej Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie nawiedzimy Cmentarz na Rossie – grobowiec matki Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka, groby legionistów i innych wielkich Polaków.  Odwiedzimy także dom przy ul. Rasų, w którym w latach 1932 – 1934 mieszkał i posługiwał bł. ks. Michał Sopoćko. Tutaj był namalowany przez Eugeniusza Kazmimirowskiego obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”. To również obecna siedziba pierwszego hospicjum na Litwie, które założyła i prowadzi polska siostra zakonna Michaela Rak. Ostatnim akcentem zwiedzania stolicy Litwy będzie wyjazd na Wzgórze Giedymina, zwane też Górą Trzech Krzyży, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę całego Wilna.

Przejazd do Trok, gdzie najpierw zobaczymy kościół Nawiedzenia NMP z cudownym obrazem Matki Bożej. Będziemy podziwiać również tradycyjne, drewniane domy karaimskie, charakteryzujące się podłużnym kształtem oraz trzema oknami skierowanymi w stronę ulicy. Następnie udamy się nad Jezioro Galve. Pływając statkiem będziemy mogli podziwiać gotycki zamek wzniesiony w XIV – XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Po rejsie czekać nas będzie degustacja kibinów – przysmaku kuchni karaimskiej. Powrót do Polski, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Sobota, 23 sierpnia 2025 r.

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do Sanktuarium w Różanymstoku – Msza Święta w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, którą opiekują się obecnie księża salezjanie. Przejazd do Sokółki – nawiedzenie Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, czas na indywidualną modlitwę. Przejazd do Świętej Wody – nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r.. Przejście do cudownego źródła, które każdego roku ściąga chrześcijan obrządku rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Zapoznanie się z historią miejsca. Wyjazd do Kodnia Nawiedzenie kościoła św. Anny, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia – Matki Jedności, koronowany w 1723 roku,. Obiadokolacja, czas wolny na indywidualną modlitwę i zakup pamiątek. Wyjazd w drogę powrotną. Planowany przyjazd do Jarosławia – zakończenie pielgrzymki – około północy.

Cena zawiera:

– przejazdy komfortowym autokarem,

– zakwaterowanie w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami,

– wyżywienie zgodnie z programem 3 śniadania, 4 obiadokolacje, degustacja kibinów

– rejsy statkiem: w Augustowie (ok. 3 godziny „Szlakiem Papieskim”) oraz w Trokach

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów

– opiekę przewodnika na Litwie,

– zestawy słuchawkowe tour quide

– ubezpieczenie

Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od sytuacji zaistniałej na miejscu.

Koszt pielgrzymki –         800 złotych (płatne przy zapisie)

                                        170 euro {płatne podczas pielgrzymki}

Zapisy w zakrystii lub w kancelarii. Przy zapisie podajemy następujące dane: Imię i nazwisko, adres zameldowania, pesel, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Kwotę w złotówkach najlepiej przelać na konto parafii podając w opisie imiona i nazwiska uczestników pielgrzymki.